Rezerwuj parking

Sprawdź ceny parkingów

 
 

Aktualność z dnia 2012-05-09 14:40:51

Iluminacja i wodne widowisko. Lotnisko w Poznaniu hucznie świętuje swoją rozbudowę.

We wtorek na lotnisku Ławica odbyła się uroczystość związana z otwarciem udostępnieniem wyremontowanej niedawno płyty postojowej dla samolotów oraz rewitalizowanej drogi kołowania. Z tej inwestycji najbardziej cieszą się władze poznańskiego lotniska, gdyż jak twierdzą dzięki temu Port Lotniczy będzie w stanie przyjąć trzykrotnie więcej podróżnych.

Efektowne widowisko rozpoczęło się późnym popołudniem i dla przybyłych gości było dość sporym zaskoczeniem. Goście honorowi i poznańscy urzędnicy mieli okazję wsiąść do samolotu, który wraz z nimi kilkukrotnie okrążył miasto a następnie wylądował wykorzystując nowo oddaną drogę szybkiego kołowania i ostatecznie zatrzymał się na wyremontowanej płycie postojowej.

Taka inwestycja była konieczna by lotnisko było gotowe na przyjęcie tysięcy kibiców, którzy przylecą do Poznania w związku z rozgrywanymi na tamtejszym stadionie meczami Euro 2012. Prezes Poznańskiej Ławicy z dumą podsumował zakończenie prac mówiąc: Melduje wykonanie zadania, część lotnicza Ławicy jest na Euro gotowa.
Wyremontowana i oddana do użytku droga kołowania liczy blisko 2,5 km i biegnie wzdłuż obecnego pasa startowego, z którym połączona jest dwoma pasami – dodatkową drogą kołowania oraz ścieżką szybkiego zjazdu.
Jak dodaje rzecznik poznańskiego lotniska Pani Hanna Surma głównym założeniem projektu remontowego było przede wszystkim zwiększenie przepustowości lotniska. Dzięki temu, że samoloty, które będą lądowały będą w stanie drogą szybkiego zjazdu opuścić pas startowy, liczba zaplanowanych i wykonywanych operacji będzie osiągać liczbę 30 na godzinę.

Raport z inwestycji pokazuje, że efektem rozbudowy jest powstanie sześciu dodatkowych boxów zlokalizowanych tuż przy nowym terminalu przeznaczonych dla samolotów typu Boeing 737, czy Airbus A320. Obecnie liczba miejsc  postojowych wynosi 23 stanowisk. Nowo oddana powierzchnia liczy aktualnie 46 tysięcy metrów kwadratowych i jest w stanie obsłużyć jednocześnie 10 samolotów.

Warto podkreślić, że z początkiem kwietnia oficjalne pozwolenie użytkowe posiada również niedawno wybudowany terminal. Znajdująca się tam strefa przylotów zostanie otwarta pod koniec tego miesiąca. Jak podkreślają władze lotniska zrealizowane inwestycje pozwolą na swobodną i profesjonalną obsługę ruchu lotniczego, którego lotnisko spodziewa się wraz z rozpoczęciem Euro 2012.

Z pewnością na takiej rozbudowie skorzystają również parkingi usytuowane przy lotnisku w Poznaniu. Większy ruch pasażerów z pewnością przełoży się na ich rozbudowę i jeszcze większą dbałość o Klientów.