Rezerwuj parking

Sprawdź ceny parkingów

 
 

Aktualność z dnia 2012-05-08 21:28:10

Remont na lotnisku w Bydgoszczy. Będzie nowy terminal

Od niedawna na bydgoskim lotnisku praca wre w najlepsze. Sezon lotniczy jeszcze się na dobre nie zaczął dlatego władze lotniska intensyfikują prace, by dobrze przygotować się na letnie oblężenie pasażerów. Aktualnie inwestycje dotyczą renowacji terminala.

Jak przyznaje Prezes Portu lotniska w Bydgoszczy Pan Tomasz Moraczewski prace wykonywane aktualnie dotyczą wszystkich aspektów na które nie jest potrzebna zgoda Inspektorów Ochrony Środowiska. Dodaje, że lotnisko w obecnym i nadchodzącym roku miało w planach dużą inwestycję dotyczącą rozbudowy infrastruktury technicznej oraz wspomnianej wcześniej renowacji terminala. Niestety ustalone wcześniej koncepcję wstrzymał brak pozwolenia ze strony Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska. Władze lotniska natychmiast złożyły odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jednak na decyzję ze strony Organu można czekać miesiącami.

Prezes portu przyznaje, że nie jest w stanie tyle czekać. W nadchodzących miesiącach lotnisko spodziewa się sporego wzrostu operacji lotniczych oraz pasażerów, dlatego aktualnie realizowany jest plan awaryjny dotyczący prac, które można wykonać bez pozwolenia ze strony Inspektora Środowiska.
Już dziś możemy zaobserwować pierwsze zmiany. W chwili obecnej remontowana jest nowa droga kołowania znajdująca się wzdłuż pasa startowego. Jak tłumaczy Moraczewski pozwoli to zwiększyć ilość lotów oferowanych przez bydgoski Port Lotniczy. Póki co samolot, który chce wylądować musi hamować tuż przy końcu drogi startowej, poczym zawrócić i tym samym pasem dotrzeć do płyty przed terminalem. Taki zabieg uniemożliwia start lub lądowanie kolejnego samolotu.

W maju planowane jest także ogłoszenie przetargu na remont terminala. Reglamentacje wynikające z braku akceptacji projektu rozbudowy przez Inspektora Ochrony Środowiska powodują to, że póki nie ma zgody na zmianę kubatury starego budynku, dlatego obecne prace zostaną skierowane na remont wnętrza terminala. Pierwsze w kolejności zostaną odnowione sale odlotów i przylotów, które zostaną powiększone. Prezes Lotniska w Bydgoszczy deklaruje, że tę część zrobimy w tym roku, natomiast do wiosny przyszłego roku chcemy uruchomić trzecią halę odlotów na pierwszej kondygnacji. Mamy już wszystkie projekty, dokumenty i pozwolenia, teraz czeka nas przetarg i robota.
Wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane dzięki dotacjom unijnym.

Miejmy nadzieję, że wraz z rozbudową lotniska w Bydgoszczy przybędzie również parkingów lotniskowych usytuowanych nieopodal terminala.